Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce DrženiceHľadať
 
 

Symboly obce

Erb, pečať a vlajka tvoria trojicu základných symbolov obce. Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné heraldické, vexikologické a sigilografické zákonitosti, pravidá a zvyklosti. Pri tvorbe erbu je dôležité vychádzať predovšetkým z historickej symboliky. Zároveň je potrebné vytvorenie jedinečného erbu, ktorý by bol schopný plniť funkciu identifikačného znamenia. Obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že znakom obce Drženice bude erb, na ktorom funkciu erbového znamenia bude tvoriť pečatné znamenie "Drženice 1720", v ktorom čerieslo bude nahradené strapcom hrozna, keďže vinohradníctvo má v obci stáročné tradície. Zastupiteľstvo obce Drženice prijalo v decembri 1995 uznesenie o znaku obce, pečiatky a vlajky.

V roku 2003 však obec podala návrh na zmenu symbolov obce. Ako vhodné sa ukázalo pridanie motívu strapca hrozna, no tak, aby sa nenarušila historická kompozícia obecného znamia. Heraldická komisia Ministerstva vnútra Sloveskej republiky prerokovala návrh erbu obce Drženice a odporučila ho na prijatie obecným zastupiteľstvom. V súčasnosti sú symboly obce Drženice zapísané v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou D-63/03.


 

erb obce

bez názvu

 

V červenim štíte medzi strieborným čerieslom a zlatým klasom veľký strieborný lemeš preložený červeným strapcom hrozna na zlatej jednolistovej stopke.

Znamenie je uložené do doluzaobleného, tzv. neskorogotického, či tiež španielskeho heraldického štítu.

Pridaním strapca hrozna sa akceptujú vinohradnícke tradície obce. V tejto podobe je erb obce Drženice heraldicky správny, historicky verný a jedinečný.


 

pečať obce

bez názvu

 

Pečať obce Drženice je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC DRŽENICE. Pečať má priemer 35 mm, čo je v súlade s domácimi zvyklosťami a predpismi o použití pečiatok s obecnými symbolmi.


 

vlajka obce

bez názvu

 

Vlajka obce Drženice pozostáva z deviatich pozdľžnych pruhov vo farbách žltej, červenej, bielej, žltej, červenej, bielej, červenej a žltej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka