Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce DrženiceHľadať
 
 

Základné informácie

Niečo o obci Drženice.

Obec Drženice sa nachádza na  juhozápadnej strane  Bátovskej kotliny. Môžeme povedať , že Drženicami a Kmeťovcami sa Bátovská kotlina začína. Obec Drženice má dve časti a to Drženice a časť Kmeťovce. Obec je to malá , v súčasnosti  má spolu 395 obyvateľov , z toho Drženice  225 a Kmeťovce  170 obyvateľov. Obec Drženice leží na spojnici ciest Bátovce – Levice a
Pukanec – Levice a preto má zlé autobusové spojenie. O niečo lepšie sú na tom Kmeťovčania, pretože Kmeťovce ležia na hlavnej ceste. Drženice aj Kmeťovce sú poľnohospodárskou obcou. Výmera oboch katastrov spolu je 1287 ha z čoho je 1073 ha poľnohospodárskej pôdy. Darí sa tu pestovaniu mnohých plodín ,okrem iných aj viniča , ktorý je aj v erbe obce.
Prvá spomienka o obci Drženice bola nájdená v spise z roku 1296. Územie obce bolo však obývané už omnoho skôr, ba dokonca sa traduje, že obec leží na území niekdajšieho rímskeho vojenského tábora, podobného ako v Trenčíne.
Údajne sa tu našli niekedy okolo roku 1900 rímske mince v tej časti chotára, ktorá sa volá Kostolec.
Pomenovanie obce sa často vysvetľuje tým, že blato z chotára drží na topánkach tak ,že sa nedá umyť, len počkať kým vyschne a potom z nich obiť. A veru je to aj pravda, to o tom blate.
Druhá a myslíme si že aj hodnovernejšia verzie o pomenovaní obce je tá, že túto obec v 13. a 14. storočí vlastnila rodina Drženických v tom čase Derzsenyovci
a tí dali meno svojej osade, tak ako aj v Žemberovciach rodina Zsemberyovská. Majitelia obce a v nej žijúcich poddaných sa často menili, okrem iných zemepánov to bol aj kráľ, Levický hrad a Turci, za ktorých naši predkovia vari najviac trpeli.
Prvá pečať obce s erbom sa našla na spise z roku 1720.Prvý hasičský zbor podľa historických prameňov bol v obci zriadený už v roku 1888. V súčasnosti sú dôstojnými nasledovníkmi naši mladí hasiči a hasičky, ktorí okrem spoločenských a hasičských úloh v obci , našu obec veľmi pekne reprezentujú na mnohých súťažiach Dobrovoľných hasičských zborov v širokom okolí.
Zo zaujímavostí obce musíme spomenúť niektoré pamiatky.
Najznámejšia pamiatka a aj najstaršia je drženický kostol s prekrásnym oltárom ,
pekný je aj pamätník padlým v prvej svetovej vojne pred kostolom, v obci máme  niektoré rodinné domy a stavby, ktoré boli postavené ešte v 19. storočí.
Najlepšia charakteristika obce je ale tá, že tu žijú dobrí, pracovití a pohostinní ľudia a to je to najlepšie ,čím sa obec môže pochváliť a čo môže každý návštevník zistiť.

 

Niečo o Kmeťovciach.

Kmeťovce boli tiež osídlené veľmi dávno. O tom svedčia aj názvy rôznych častí chotára ako  „Staré domy“alebo Moraviská .Tento názov poukazuje na Veľkomoravský pôvod. Kmeťovce sa nevolali vždy takto. Počas histórie osídlenia mali rôzne názvy ,ale najčastejšie sa vyskytuje pomenovanie Disnoš.
Disnoš ,alebo ako starší ľudia hovorili Disnôš, sa premenoval na Kmeťovce po oslobodení po skončení 2.svetovej vojny. Meno obec dostala po známom botanikovi a vedcovi Andrejovi Kmeťovi, ktorý bol farárom v podsitnianskych obciach. Kmeťovce majú veľmi výhodnú polohu, ležia na križovatke štyroch ciest a po oboch stranách hlavnej cesty , ktorá spája juh Slovenska so severom Slovenska . Prináša to však aj veľa nevýhod , lebo cez obec denne prejde veľa aut a starší ľudia alebo deti majú niekedy problém prejsť cez cestu. Kmeťovce patrili až do roku 1970 pod správu Bátoviec, potom sa pričlenili do obce Drženice  a odvtedy sú jej časťou.  Aj napriek tomu , že Kmeťovce sú malé na počet obyvateľov, nedajú sa prehliadnuť, pretože sa nad nimi vypína do výšky skupina síl na uskladnenie obilia, ktoré postavilo družstvo Bátovce. Okrem toho sa v kmeťovskom chotári začína chránené územie a to „ Horšianska dolina“. Je to jedinečný kaňon s rôznymi chránenými rastlinami, ktorý počas tisícročí vymyla riečka Sikenica. Toto chránené územie sa vždy oplatí pozrieť aj keď v posledných rokoch je trošku zanedbávané. 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka