Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce DrženiceHľadať
 
 

Zaujímavosti obce

Horšianska dolina

Najväčšie chránené územie v okrese sa nachádza v kat. území obcí Krškany, Horša, Kmeťovce a Žemberovce na rozlohe 326 ha. Rezervácia bola zriadená úpravou Ministerstva kultúry SSR dňa 30.10.1976 pod č. j. 7440/1976 – OP. Od 1. 1. 1995 podľa novej právnej úpravy premenovaná Štátna prírodná rezervácia na Národnú prírodnú rezerváciu.

Horšianska dolina sa zarezáva do vulkanického /sopečného/ podložia s výraznými 20 – 30 m vysokými skalnými stenami. Úzka kaňonovitá Horšianska dolina vznikla eróznou činnosťou potoka Sikenica vo vitrofyrických andezitoch a v spraši. Na dne doliny sú zachovalé jelšové aluviálne porasty s čremchou strapcovitou v krovinnom poschodí, svahy sú porastené teplomilnou vegetáciou lesostepného charakteru.

Z drevín sú tu prítomné – dub cerový, dub plstnatý, dub jadranský, drieň obyčajný, javor tatársky, javor poľný, bršlen bradavičnatý, jarabina brekňavá, viaceré druhy ruží a hlohov.

V bylinnom poraste xerotermných spoločenstiev prevláda – kostrava padalmatská a lipnica drsná. Nájdeme tu aj suchokvet ročný, cesnak žltý, pochybok dlhostopkatý, rozchodník prudký, vzácnu taricu skladnú, sladič obyčajný a iné druhy.

Horšianska dolina nie je len najväčšou rezerváciou v okrese, ale je významná aj z hľadiska geomorfologického, botanického a samotný tok Sikenice aj z hľadiska hydrobiologického.

Kde ju nájdete: Na hlavnej ceste medzi Žemberovcami a Levicami je odbočka do obce Horša. Obec sa nachádza v tejto lokalite, čiže vchod do doliny nájdete na oboch koncoch obce. Stačí sa spýtať miestnych obyvateľov:)


 

Evanjelický kostol

Evanjelický kostol. Základy tohto kostola sa položili v roku 1854, dokončený bol r. 1856 a posvätený r. 1857. V r 1899 bola k nemu primurovaná zvonica. Kostol bol vybudovaný v neskoro klasicistickom slohu. Klasicistický oltár je z roku 1770 so starším. obrazom preneseným z bývalej evanjelickej modlitebne v Devičanoch. Časť vnútorného zariadenia je z 18. storočia.


 

Kostolík Kmeťovce

 

kmeťovce kostol2.JPG

 

Historickou dominantou Kmeťoviec je klasicistický kostolík z roku 1820.


 

Drženické vinice

Asi 1 km južne od obce Drženice sa nachádzajú "Drženické vinice". Drženičania si tu na južnom svahu kopca Benkov Vrch vysádzajú vinič, nakoľko tu nezamŕza.

Dnes sa tu nachádzajú viničné domčeky s pivnicami, mnohé len máloupravené alebo v pôvodnom stave z konca 19. a začiatku 20. storočia. Z Benkovho vrchu je nádherný výhľad na Štiavnické pohorie a počas dobrej viditeľnosti vidieť odtiaľ veže 18 kostolov v okolitých obciach.


 

Drženický rybník

Zaujímavým miestom na oddych, či rybolov je "Drženický rybník". Rybník bol vybudovaný 1 km severne od obce Drženice na Devičianskom potoku na spojnici troch katastrov Drženice, Devičany a Bátovce na rozlohe 6,7 ha. V súčasnosti ho obhospodaruje Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Leviciach. Nerybárov zaujme tiché prostriedie a krásna príroda.


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka